Wizyta pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej

W dniach 15-16 lutego 2018 roku stolicę Finlandii odwiedziła Minister Edukacji Narodowej pani Anna Zalewska. W czasie pobytu pani minister spotkała się między innymi z Minister Edukacji i Kultury w Finlandii pani Sanni Grahn-Laasonen. Podczas spotkania rozmawiano na tematy dotyczące zmian w fińskim systemie edukacji, wykorzystania nowych technologii w nauczaniu i doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Pomimo napiętego grafiku pani minister Anna Zalewska znalazła czas dla naszej szkoły, którą odwiedziła razem z zastępcą dyrektora Departamentu Informacji i Promocji MEN Anną Ostrowską oraz zastępcą dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN Grzegorzem Chorążym. Obecny był również Ambasador RP Jarosław Suchoples.

Pani minister spotkała się z uczniami klasy II i III SP. Młodzi Polacy opowiedzieli jej czego się uczą w szkole, pochwalili się planami na ferie zimowe, pokazali kronikę szkoły. Uczniowie przygotowali także dla pani minister własnoręcznie zrobioną księgę pamiątkową. Pierwszy raz w historii szkoły Minister Edukacji Narodowej odwiedził naszą placówkę. Było to przesympatyczne i niezapomniane spotkanie.

Następnego dnia w Ambasadzie RP w Helsinkach odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego środowiska oświatowego w Finlandii. Poruszono m.in. temat zaopatrywania szkół w podręczniki i materiały dydaktyczne, mówiono o nauczaniu ucznia dwujęzycznego, a także o awansie zawodowym nauczycieli oraz o wsparciu ucznia powracającego do kraju. Na spotkaniu obecny był uczeń III klasy liceum, przewodniczący Samorządu Szkolnego Artur Skwarek. W imieniu starszej społeczności szkolnej wręczył pani minister bukiet kwiatów i aktywnie uczestniczył w dyskusji.

Wizyta pani minister pozostanie na długo w naszej pamięci.