Spotkanie autorskie z pisarzem Wojciechem Widłakiem

W sobotę 14 września 2019 r. w Helsinkach gościł Wojciech Widłak, wielokrotnie nagradzany autor ponad 30 przepełnionych humorem książek dla dzieci, znany głównie z serii o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Pan Widłak przybył do Finlandii na zaproszenie Ambasady RP w Helsinkach oraz Polonijnego Towarzystwa Oświatowo-Kulturalnego „PTOK”.

Spotkanie autorskie było wydarzeniem, które umożliwiło pogłębienie więzi i współpracy Ambasady i PTOK-a ze Szkołą Polską przy Ambasadzie RP w Helsinkach. W tygodniu poprzedzającym spotkanie Szkoła Polska zorganizowała lekcje biblioteczne promujące czytelnictwo i rozwijające zainteresowanie książką. Klasy odwiedziła pani bibliotekarka Monika Flang, która rozmawiała z dziećmi o ich ulubionych książkach i zapoznała dzieci z działalnością biblioteki.

Podczas lekcji dzieci poznały zawody i miejsca związane z powstawaniem książki, ponadto dowiedziały się z prezentacji multimedialnej, jak zbudowana jest książka oraz poznały drogę książki od autora do czytelnika. Pani bibliotekarka wytłumaczyła także dzieciom zasady korzystania z biblioteki i higienę czytania. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest spotkanie autorskie i wysłuchały jednego opowiadania pana Wojciecha Widłaka z jego książki „Pan Kuleczka”. Na koniec dzieci otrzymały ulotki promujące spotkanie z panem Widłakiem i pani bibliotekarka, która współorganizowała to wydarzenie, zachęcała je do uczestnictwa w spotkaniu z pisarzem.

Intensywna promocja zaowocowała pojawieniem się na spotkaniu licznej grupy rodziców z dziećmi ze Szkoły Polskiej. Wielbicieli twórczości pana Widłaka nie zdołała odstraszyć nawet niesprzyjająca aura. Pisarza powitali w rezydencji Ambasady konsul pan Piotr Płachtański, prezes PTOK-a pani Aleksandra Michta-Juntunen oraz nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Helsinkach pani Monika Flang.

Pan Widłak opowiedział dzieciom, skąd wziął się pomysł na napisanie serii o Panu Kuleczce, a także pokazał postaci z tej serii zrobione na szydełku. Pisarz zadawał dzieciom pytania i angażował je w rozmowę, nie zabrakło przy tym także interakcji z dorosłymi. Dzieciom bardzo spodobało się czytane przez Pana Widłaka opowiadanie „Okulary” z książki „Pan Kuleczka”, a troje dzieci miało okazję uczestniczyć w opowiadanej historii za pomocą pacynek. Pan Widłak przedstawił także młodym czytelnikom główną postać serii o Wesołym Ryjku.

Z prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się, jak powstają ilustracje i jak ważną rolę odgrywają w opowiadaniach. Pisarz mocno podkreślał wielką wartość znajomości języków i zachęcał dzieci i dorosłych do czytania książek. Na koniec zaprezentował zalety serii „Czytam sobie”, które wspomagają dzieci w samodzielnym czytaniu. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku przy kawie dla gościa i uczestników spotkania.

Książki pana Widłaka, które specjalnie na spotkanie sprowadzone zostały z Polski przez miejscową księgarnię polską i samego pisarza, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wykupiono bardzo wiele egzemplarzy. Część książeczek Ambasada ofiarowała w ramach nagród w loterii i dzieci, których losy okazały się szczęśliwe, miały okazję wybrać dla siebie interesujące je pozycje książkowe i otrzymać dedykacje.

Pan Widłak chętnie podpisywał książki uczestników spotkania i pozował do pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie grupowe zdjęcie z pisarzem, a pan Widłak otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniami i podpisami dzieci. Powiedział, że będzie bardzo miło wspominał spotkanie z dziećmi w Finlandii i że z chęcią jeszcze tu kiedyś powróci. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia i samemu panu Widłakowi za ciekawe i barwne spotkanie!

Monika Flang

Nauczyciel bibliotekarz w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Helsinkach

 

Lekcje biblioteczne w Szkole Polskiej w Helsinkach

 

Spotkanie autorskie z pisarzem Wojciechem Widłakiem